Kanały wentylacyjne

Każdy system wentylacyjny, aby prawidłowo spełniał swoje zadanie musi być zbudowany z odpowiednich urządzeń i materiałów. Wbrew pozorom na jakość nawiewanego powietrza mają duży wpływ nie tylko urządzenia i filtry zastosowane w całym systemie, ale również odpowiednio dobrane przewody wentylacyjne. Ich prawidłowy dobór musi być podyktowany przeznaczeniem jakie będą one spełniać a także warunkami technicznymi miejsca, w którym będą zamontowane.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Na rynku wentylacyjnym znajduje się wiele rodzajów kanałów wentylacyjnych.

Ze względu na kształt można je podzielić na:

  • kanały prostokątne;

  • kanały okrągłe;

  • kanały owalne.

Najbardziej popularne są kanały okrągłe. Są one najłatwiejsze w eksploatacji i montażu. Ze względu na swój kształt potrzebują mniej materiału izolacyjnego niż np. kanały prostokątne o tych samych parametrach przepływu. Jednak w porównaniu do przewodów prostokątnych potrzebują one więcej miejsca do montażu.

Rozwiązaniem pośrednim między kanałami okrągłymi i prostokątnymi są przewody owalne. Parametry przepływu mają zbliżone do kanałów okrągłych, są też łatwe w eksploatacji, szczególnie jeśli chodzi o czyszczenie a dodatkowo, ze względu na ich spłaszczoną wysokość, mogą być stosowane w ciasnych przestrzeniach montażowych.

Biorąc po uwagę kryterium jakim jest rodzaj materiału, z którego są zbudowane kanały wentylacyjne można je podzielić na dwie kategorie:

  • kanały sztywne;

  • kanały elastyczne.

Kanały sztywne

W przeważającej części systemów wentylacyjnych stosowane są kanały sztywne. Ich zaletą jest przede wszystkim długa żywotność oraz łatwość czyszczenia i konserwacji. Przewody sztywne mogą być wykonane z różnych materiałów, z czego wynikają ich różne parametry techniczne.

Najbardziej popularne wśród kanałów sztywnych są stalowe kanały z blachy ocynkowanej. Stosowane od lat, mają dużą wytrzymałość i są łatwe w eksploatacji.

Inną propozycją mogą być kanały z pianki poliuretanowej powlekanej aluminium. Charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością i utrzymaniem wysokiej jakości przepływającego powietrza. Dodatkowo są lekkie, szczelne, odporne na korozję a przy tym dosyć estetyczne. Ich bardzo istotną wadą jest natomiast niskie tłumienie hałasu, co powoduje że są one rzadko stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

Kanały z włókien szklanych to jeszcze inny rodzaj przewodów wentylacyjnych sztywnych. Ich najważniejsze zalety to wysoka odporność na wilgoć, wysoka akustyczność oraz brak zapotrzebowania na dodatkową izolację. Dużym atutem jest też możliwość składania przewodów z modułów bezpośrednio na placu budowy, co znacznie ułatwia transport i obniża jego koszty. Kanały z włókien szklanych nie mogą być jednak stosowane w wysokim budownictwie bez dodatkowych wzmocnień i zabezpieczeń. Są też bardzo podatne na działanie czynników atmosferycznych, różnego rodzaju gazów spalinowych i żrących.

Kanały elastyczne

Kanały elastyczne mają mniejsze zastosowanie w systemach wentylacyjnych. Wykorzystywane są one przede wszystkim do stworzenia odejść od kanałów głównych lub podłączeń do centrali. Stosowane są też w skomplikowanych ciągach kanalizacyjnych, wymagających dużej plastyczności przewodów.

Jeden komentarz do “Kanały wentylacyjne”

  1. Decky napisał(a):

    W ciszy można sojnopkie czytać – choćby tak kapitalne teksty jak ten.Pozdrawiam tuż przed wyjazdem w Bieszczady. Mam nadzieję spotkać ciszę.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER