Kanały wentylacyjne w instalacji z rekuperatorem

Wykonując instalację warto trzymać się ustalonych w projekcie parametrów, zwłaszcza średnic przewodów wentylacyjnych. Zdarza się, że inwestor chcąc oszczędzić na materiałach kupuje mniejsze średnice kanałów. Warunki przepływu powietrza przez kanały o zmniejszonej średnicy są gorsze. Wtedy konieczne jest zamontowanie rekuperatora o większym sprężu dyspozycyjnym, który zazwyczaj jest droższy.

Rodzaje kanałów

 

Zaleca się stosować kanały wentylacyjne ze sztywnych rur stalowych lub z tworzywa sztucznego. Kanały tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i można je czyścić. Najczęściej stosuje się kanały ze sztywnych rur stalowych lub z rur typu SPIRO. Na poddaszach, jeśli kanały układane sa na podłodze stosowane są kanały z tworzywa PCV o przekroju prostokątnym.

Nie zaleca się stosowania rur elastycznych flex ze względu na ich duże opory przepływu. Nie do tego zostały stworzone. Mogą służyć jako podłączenie końcowe okapu, czy wyciągu ale nie są przeznaczone do budowania kanałów głównych. Są nieodporne na uszkodzenia, a zatem nie można ich czyścić. Uszkodzony przewód wentylacyjny nie spełnia swojej roli gdyż powietrze po prostu z niego ucieka, co wpływa negatywnie na działanie całego układu.

Jako kanały główne stosuje się rury sztywne spiro. Wykonane z nawiniętej blachy stalowej łączone są za pomocą kolanek i łączników specjalnie dostosowanych do systemów wentylacyjnych. Rury tego typu ociepla się wełną mineralną i owija folią aluminiową. Dostępne są także sztywne rury spiro z ociepleniem. W środku rury spiro umieszczona jest rura PCV a pomiędzy nimi przestrzeń wypełniona jest pianką.

Nie ma znaczenia czy będzie wykonana z tworzywa, czy będzie to kanał stalowy.

Na końcówki instalacji tuż przy anemostatach stosowane są także rury z tworzywa w otulinie ocieplającej. Rura wysokie parametry termiczne i własności tłumiące hałas. Jej wadą jest stosunkowo duży opór aerodynamiczny, co trzeba uwzględnić w obliczeniach wydajności wentylatorów rekuperatora.

Instalacja może składać się z kanałów sztywnych, które stosujemy w głównych ciągach, i włączonych do nich rur spiro, jako odejścia do anemostatów i nawiewników.

Popularność zyskują także systemy dystrybucji powietrza. Są to zestawy instalacyjne składające się z elastycznych rur z tworzywa z rozdzielaczami i łącznikami. Skrzynki łącznikowe łączą kanały schodzące się z danego obszaru budynku.

Przewody wentylacyjne w miarę oddalania się od rekuperatora powinny zmniejszać swoją średnicę. Chodzi o zachowanie ciśnienia, które umożliwia przepływ powietrza. Średnice i odcinki przewodów ustala projektant instalacji w oparciu o zapotrzebowanie na świeże powietrze i przepływy.

Średnice rur

Trzymajmy się ustalonych przez projektanta średnic. Zbyt wąskie kanały to zwiększone opory instalacji. Rekuperator musi pokonać ciśnienie sprężu jakie powstaje w kanałach, aby przepchnąć wymaganą ilość powietrza. W rurach o większej średnicy powietrze przepływa wolniej i z mniejszymi turbulencjami.

Należy pamiętać, że kanały o profilu prostokątnym mają większe opory niż te o profilu kołowym.

Izolacja przewodów

Izolacja zapewnia utrzymanie temperatury w przewodzie.

Rura do wentylacji powinna być gładka w środku i ocieplona na zewnątrz. Ocieplenie wpływa na zwiększenie odzysku ciepła. Powietrze wywiewane z pomieszczeń nie będzie schładzane po drodze do rekuperatora, który zazwyczaj umieszczony jest w pewnej odległości od pomieszczenia. Rury prowadzone zazwyczaj na poddaszu, gdzie panuje mniejsza temperatura. Aby zapobiec nadmiernemu schłodzeniu powietrza stosujemy ocieplone kanały wentylacyjne.

Prowadzenie kanałów

Instalacja powinna mieć jak najmniej załamań. Każde kolanko to dodatkowy opór, który musi pokonać centrala.

 

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER