Kolektor słoneczny – wiadomości podstawowe

Kolektory słoneczne to urządzenia mające za zadanie pobieranie energii słonecznej i wykorzystanie jej do ogrzania pomieszczeń lub wody. Wykorzystują one zarówno promieniowanie bezpośrednie (promienie słoneczne), rozproszone (promienie słoneczne przechodzące przez chmurę) lub odbite (np. od sąsiedniego budynku).W okresie letnim, w naszym klimacie, potrafią w 100% zabezpieczyć zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Zimą niestety konieczne są dodatkowe źródła ciepła.

Zasada działania

Promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez zamontowany w kolektorze absorber i przetwarzane w ciepło. Następnie ogrzewany jest czynnik grzewczy np. woda, który następnie przekazywany jest przez przewody rurowe do zasobnika, gdzie oddaje ciepło wodzie użytkowej i schłodzony wraca ponownie do kolektora.

Cały obieg solarny składa się więc z kolektora, systemu przewodów rurowych, pompy, zasobnikowego wymiennika ciepła i różnych urządzeń odpowiadających za bezpieczne działanie całego obiegu.

Podstawowe zasady użytkowania

Wydajność kolektora zależy w dużej mierze od miejsca w którym jest zamontowany.

Przede wszystkim nie może to być obszar zacieniony. Istnieją różne warianty lokalizacji urządzenia np. na dachu, w dachu, na ścianie, na ziemi. W każdym przypadku należy zastosować podstawowe zasady montażu solarów.

Ważnym elementem jest ustawienie w stosunku do stron świata. Najbardziej korzystne jest skierowanie kolektora w kierunku południowym.

Należy też wiedzieć, że za wydajność urządzenia odpowiada też kąt padania promieni słonecznych, Najlepiej jest, gdy padają one prostopadle na powierzchnię absorbera. W naszej szerokości geograficznej nie jest możliwe ustawienie kolektora tak by promienie słoneczne przez cały rok padały pod kątem 90°, latem jak wiadomo słońce jest na innej wysokości niż zimą. Optymalnym, całorocznym rozwiązaniem jest ustawienie kolektora pod kątem 45°. Latem odpowiednim nachyleniem będzie kąt 30°, a zimą 60°.

Wszystkie kolektory a szczególnie płaskie niepróżniowe, niezależnie od miejsca montażu należy czyścić przynajmniej raz w roku. Osiadający na nich kurz odbija promienie słoneczne i znacznie obniża wydajność urządzenia.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER