Potwierdzenie sprawności rekuperatora

Każdy kto zastanawiał się nad wyborem centrali wentylacyjnej zetknął się ze wskaźnikiem sprawności.

Wierzyć, czy nie wierzyć w zapewnienia producenta o wyjątkowo wysokiej sprawności odzysku ciepła jego urządzenia.

Walka marketingowa trwa, dlatego najlepiej kierować się pomiarami wykonanymi przez niezależne instytuty badawcze. Oczywiście nie każde są odporne na „naciski” producentów i importerów urządzeń wentylacyjnych. Jakie zatem są najbardziej wiarygodne? Polecamy państwowe jednostki zajmujące się certyfikowaniem sprzętu np. na  potrzeby różnego rodzaju programów rządowych.

Przykładowo, program rządowych dopłat do budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Rząd Polski przygotował odpowiednie przepisy, które w życie wdraża Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) a jednostką certyfikującą dla tego programu na terenie naszego kraju jest Państwowy Instytut Badawczy.

Dlaczego pomiary wykonane przez tą instytucję można uznać za wiarygodne? Przede wszystkim dlatego, że instytut nie jest uzależniony finansowo od zleceniodawcy. Oczywiście, to zleceniodawca badań za nie płaci, ale robi to z góry i niezależnie od ich wyniku.

Cieszy nas bardzo, że pierwszym polskim producentem, który swoje rekuperatory certyfikował dla parametrów domów energooszczędnych NF40 oraz pasywnych NF15 jest firma PRO-VENT (www.pro-vent.pl).

Czy można wierzyć w zapewnienia producenta, w tym przypadku firmy PRO-VENT, w wysokość sprawności rekuperatora podawanej, wynoszącej 95% – TAK – fakt potwierdzony niezależnymi badaniami.

potwierdzenie sprawności rekuperatora mistral pro 400 EC

Wysoki odzysk ciepła = większe oszczędności na ogrzewaniu domu.

Oczywiście sam współczynnik odzysku ciepła nie stanowi jednoznacznej odpowiedzi o ogólnej energochłonności centrali.

Zyskujemy na cieple, ale tracimy na energii potrzebnej do napędzania wentylatorów, odszraniania wymiennika i zasilania manipulatora ściennego wraz ze sterownikiem.

Całość definiuje współczynnik SFP (Specific Fan Power) określający całkowitą energochłonności urządzenia wentylacyjnego. Wysokiej jakości centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła osiągają SFP na poziomie 0,22 W/(m3/h) – wspomniany już wcześniej PRO-VENT Mistral PRO 400 EC.

Część importerów i producentów central nie podaje współczynnika SFP, np. AERIS oraz R-VENT (J.E. StorkAir), COMFOAIR (Zhender), VITOVENT (Viessmann), Vena (Bartosz), NIKOL (Nikol), ORCON (ASK), RENOVENT (Brink), OPTIMAL i LUNA (Dospel). Inni podają go jako „niski”. Kiedy sprawdzimy w specyfikacji, okazuje się że wynosi np. 0,34 W/(m3/h). To jest wartość o połowę większa od central najlepszych na rynku.

 

 

 

 

2 komentarze do “Potwierdzenie sprawności rekuperatora”

  1. Robert napisał(a):

    Artykuł zgrabnie napisany ale niestety marketingowa prezentacja wzięła górę… Nie chcę oczerniać firmy a ciekawi dlaczego autor podaje współczynnik SFP dla przepływu powietrza 200 – 300 m3/h i sprężu ok. 100 Pa a nie całkowitego – jak podaje w karcie katalogowej producent (do 600 m3/h i 190 Pa)? Zakładam, że tak wychodzi korzystniej – nie komentuję, ale podejrzewam, że podane współczynniki w podsumowaniu: „część importerów central podaje…” wykazane są na ich niekorzyść. Więc…? Może warto było sobie zadać trochę trudu i sprawdzić współczynniki SPF dla tych samych lub zbliżonych parametrów…
    Dodam jeszcze, że firmy takie jak Bartosz czy Nikol są producentami polskimi a nie jak autor podaje – importerami. Tu też autor nie błysnął znajomością konkurencji. Może celowo…

  2. admin napisał(a):

    Skorygowaliśmy informację jakoby Bartosz był importerem.
    Współczynnik SFP podany jest dla najczęściej wykorzystywanych wydajności. Nie ma sensu podawać go dla maksymalnej wydajności, bo to nic użytkownikowi nie mówi o realnych kosztach użytkowania centrali.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER