Rekuperator – odzysk ciepła w wentylowanych pomieszczeniach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo wzrastają koszty ogrzewania pomieszczeń, szczególnie zimą, gdy w systemach wentylacyjnych nie stosujemy odpowiednich urządzeń odzyskujących ciepło. Ogrzanie napływającego z zewnątrz, zimnego powietrza może nas kosztować nawet 50% ogólnej sumy pieniędzy potrzebnej do ogrzania pomieszczenia.

Aby tego uniknąć, można w budynku zamontować system wentylacyjny z rekuperatorem, czyli urządzeniem umożliwiającym odzysk wypływającego na zewnątrz ciepła.

Zasada działania takiego wymiennika jest prosta. Przepływa przez niego zarówno zimne powietrze nawiewane z zewnątrz, jak i ciepłe wywiewane z pomieszczenia. Dzięki temu możliwe jest częściowe ogrzanie dostarczanego powietrza przez odprowadzane, nieświeże ale ciepłe.

Rekuperator może też być stosowany również w odwrotnej sytuacji, gdy chcemy schłodzić napływające latem do wnętrza gorące powietrze.

Nieopłacalne jest jednak używanie wymiennika ciepła w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do panującej wewnątrz. Przepływające powietrze w obydwu kanałach ma podobną temperaturę, więc nie powstaje przy tym efekt ogrzewania ani chłodzenia napływającego powietrza, a działający w takich warunkach rekuperator zużywa tylko niepotrzebnie energię elektryczną, za którą też będziemy musieli zapłacić.

Samo urządzenie najczęściej montowane jest na poddaszu lub w piwnicy. podłączone są do niego dwa kanały wlotowe i dwa wylotowe. wlot zużytego powietrza podłącza się do kanałów wentylacyjnych pomieszczeń najbardziej narażonych na zanieczyszczenia, czyli łazienki czy kuchni, natomiast wylot świeżego powietrza zazwyczaj umieszcza się w kanałach wentylacyjnych sypialni, salonu czy przedpokoju.

Efektywność takiego urządzenia zależy w dużej mierze od temperatury i wilgotności przepływającego przez nie powietrza, ale również od rodzaju i budowy samego wymiennika.

Rozróżniamy cztery podstawowe rodzaje wymienników:

– rekuperatory krzyżowe;

– wymienniki przeciwprądowe;

– wymienniki rurowe;

– wymienniki obrotowe.

Różnią się one od siebie budową, wielkością, wydajnością i ceną, dlatego przed podjęciem decyzji, który z nich użyć, najlepiej najpierw dowiedzieć się do jakich zastosowań są one polecane.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER