Rodzaje i działanie nasad kominowych

Często stosowanymi urządzeniami wspomagającymi wentylację w budynku są nasady kominowe. Te wszystkie daszki, grzybki, wiatraczki jakie często widzimy na kominach domów to nie ozdoba, lecz bardzo przydatne i skuteczne urządzenia. W zależności od rodzaju służą one różnym celom. Najprostszą nasadą stosowaną w celu osłonięcia wlotu kominowego przed deszczem i zanieczyszczeniami jest daszek kominowy. Pełni on tylko funkcję ochronną.

Bardziej przydatne są nasady kominowe wspomagające działanie wentylacji przez poprawianie i stabilizację ciągu kominowego oraz zabezpieczanie go przed powstawaniem ciągu wstecznego.

Kiedy potrzebne są nasady kominowe

Częstą przyczyną powstawania niewłaściwych ciągów kominowych i jednocześnie powodem do zastosowania nasady kominowej są:

  • zbyt krótki przewód kominowy

  • zbyt mały przekrój poprzeczny komina

  • osadzenie komina poniżej kalenicy

  • szczelna stolarka okienna i drzwiowa w budynku

  • nieodpowiednie warunki atmosferyczne

    – wiatry fenowe (opadające)

    – wiatry zamykające swym natężeniem wlot kominowy

  • sąsiedztwo wysokich elementów otoczenia takich jak: drzewa, ściany, budynki

Jak działają nasady kominowe

Bez względu na rodzaj wszystkie nasady kominowe mają za zadanie wytworzyć podciśnienie w kanale dolotowym komina lub innym wentylacyjnym czy spalinowym, wykorzystując do tego energię wiejącego wiatru.

Nasady stałe

Jest to najprostszy rodzaj nasad kominowych. Ich zasada działania opiera się na powstawaniu podciśnienia na zawietrznej stronie przesłony. Jednak wadą tych urządzeń jest brak reakcji na zmieniający się kierunek wiatru spowodowany niemożnością zmiany ich położenia. W rezultacie parametry określające ich wydajność są mało stabilne.

Nasady samonastawne

Ten rodzaj nasad jest już bardziej udoskonalony w stosunku do pierwszego. Reaguje on bowiem na zmiany kierunku wiatru i ustawia się w taki sposób aby osłonić wlot kanału jak największą swoją powierzchnią i tym samym wytworzyć jak największe podciśnienie w kanale.

Nasady obrotowe

To najefektywniej przetwarzające energię wiatru nasady. Jak wskazuje ich nazwa mają one możliwość obracania się, a dokładniej obraca się w nich głowica, która za pomocą specjalnie wyprofilowanych skrzydeł, produkuje podciśnienie w dolotowym kanale nasady wypompowując z niego powietrze.

Hybrydowa nasada obrotowa

Najnowocześniejszym rozwiązaniem wśród nasad kominowych jest hybrydowa nasada obrotowa. Może zwiększyć ona dość znacznie wydajność wentylacji grawitacyjnej, zbliżając jej osiągi do wentylacji mechanicznej, będąc przy tym urządzeniem ekonomicznym i ekologicznym.

Z zewnątrz nie wiele różni się ona od zwykłej nasady obrotowej, jednak jej wnętrze wzbogacone zostało o cichy, mikroprocesorowy silnik mający spełniać dwa podstawowe zadania.

W przypadku gdy wiatr jest silny i mógłby doprowadzić do nadmiernego usuwania powietrza przez kanał kominowy, silnik ten ma za zadanie wyhamować obroty turbiny w nasadzie do żądanej prędkości i tym samym ustabilizować ciąg kominowy.

W przeciwnym wypadku, gdy wiatr jest zbyt słaby aby turbina osiągnęła odpowiednie obroty, automatycznie zostaje włączony silnik, który doprowadza jej obroty do odpowiedniego poziomu.

Jeśli siła wiatru jest odpowiednia, silnik w ogóle się nie włącza.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER