Sposoby chłodzenia pomieszczeń latem

Jeżeli zawiodły już nas wszystkie proste metody chłodzenia powietrza w pomieszczeniu, takie jak rolety, żaluzje, drzewa zapewniające cień i różnego rodzaju wentylatory czy wiatraki, warto pomyśleć o rozwiązaniu kompleksowym,zapewniającym uzyskanie pożądanego efektu nawet w najbardziej upalne dni.

Metod na schłodzenie powietrza jest teraz bardzo dużo. Możemy wybierać pomiędzy najprostszymi rozwiązaniami typu klimatyzatory przenośne, ale też możemy się od razu skupić nad zamontowaniem systemu z gruntowym wymiennikiem ciepła lub centralą wentylacyjną.

Zacznijmy od tych najprostszych.

Klimatyzatory przenośne

Są to urządzenia jedno lub wieloczłonowe, łatwe w montażu, których zadaniem jest pobieranie ciepłego powietrza z wnętrza pomieszczenia i wypuszczanie go na zewnątrz oraz dostarczanie do pomieszczenia powietrza schłodzonego.

Dzielą się one na dwa rodzaje. Są to tak zwane klimatyzatory jednoblokowe i klimatyzatory typu split.

Klimatyzatory przenośne jednoblokowe (monoblokowe)

Jak sama nazwa wskazuje składają się z jednego modułu, od którego odchodzi podwójna rura odprowadzająca i zasysająca powietrze. Końcówkę rury należy wystawić na zewnątrz np. przez otwór w ścianie lub przez uchylone okno.

Klimatyzatory przenośne typu split

Zbudowane są z dwóch modułów – zewnętrznego i wewnętrznego, połączonych ze soba przewodami freonowymi.

Klimatyzatory stacjonarne

Ten typ klimatyzatorów składa się również z dwóch jednostek zewnętrznej i wewnętrznej, z tą różnicą, że są one na stałe zamocowane np. na ścianie, suficie wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Zazwyczaj uruchamiane są za pomocą pilota, posiadają możliwość ustawiania pożądanej temperatury powietrza i trybów pracy, niektóre modele mogą też służyć w chłodne dni do ogrzewania powietrza.

System wentylacyjny z gruntowym wymiennikiem ciepła

W tym systemie odprowadzane z pomieszczenia ciepłe powietrze schładzane jest w gruntowym wymienniku ciepła, przy wykorzystaniu naturalnego chłodu gleby. Ruch powietrza w całym systemie wymuszany jest przez wentylator. Eksploatacja tego typu instalacji nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Kosztem będzie jedynie energia potrzebna do działania wentylatora.

Centrala wentylacyjna z chłodnicą

Innym rozwiązaniem jest system wentylacyjny wyposażony w centralę wentylacyjną z chłodnicą. Aby obniżyć koszty eksploatacyjne warto w takim systemie zainstalować centralę z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperatorem.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER