Wybór rekuperatora

Rekuperator jest głównym elementem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Od niego zależy wydajność układu, komfort w pomieszczeniach oraz koszty eksploatacyjne.

Wybierając rekuperator powinniśmy zwrócić uwagę na parametry techniczne, które charakteryzują to urządzenie.

Wybierając rekuperator decydujmy się na urządzenie producent, który przedstawia parametry swojej centrali za pomocą wykresów i charakterystyk. Tylko wtedy będziemy mieli pełny obraz parametrów, które nie są stałe i zależą od wielu czynników.

Wydajność centrali

Określa ile powietrza rekuperator jest w stanie przetłoczyć w ciągu jednej godziny. Parametr ten zależy od wydajności zainstalowanych w rekuperatorze wentylatorów oraz budowy i konstrukcji rekuperatora. Dodatkowe wysoko-skuteczne filtry powietrza zmniejszają wydajność rekuperatora. Wydajność rekuperatora można regulować zmieniając prędkość wentylatorów. Największa wydajność podawana w danych technicznych rekuperatora dotyczy największej prędkości wentylatorów. Rekuperator bardzo rzadko pracuje z największą wydajnością, gdyż wzrasta wtedy hałas generowany przez urządzenie oraz hałas pochodzący z kanałów wentylacyjnych. Idealnym kompromisem jest takie skonfigurowanie rekuperatora i kanałów wentylacyjnych, kiedy w trybie normalnej pracy uzyskujemy bezgłośną pracę całego układu systemu wentylacji. Obliczając kubaturę budynku, dla średniej wielkości domów, minimalna godzinna wydajność rekuperatora powinna być o jedną czwartą mniejsza od całkowitej kubatury pomieszczeń. Dlatego dla domu o powierzchni 140 m2 minimalna wydajność rekuperatora powinna wynosić 200 m3/h. Oczywiście są to obliczenia bardzo uproszczone i służą tylko zorientowaniu się w kosztach zakupu rekuperatora. Projekt wentylacji wraz z doborem urządzenia powinien wykonać wyspecjalizowany projektant.

Charakterystyka wydajności rekuperatora

Sprawność rekuperatora

Parametr ten określa ilość ciepła, które rekuperator odzyska z powietrza wywiewanego. Wynika on bezpośrednio z rodzaju zastosowanego wymiennika ciepła. Największy poziom sprawności rekuperacji posiadają w kolejności wymienniki:

  • przeciwprądowy
  • krzyżowy
  • obrotowy.

Oczekujemy aby sprawność była jak najwyższa. Sprawność rekuperatora nie jest wartością stałą. Zależy od ilości i szybkości przepływu powietrza przez rekuperator oraz jego wilgotności. Sprawność przy powietrzu wilgotnym jest kilka procent większa niż przy suchym. Sprawność rekuperatora spada wraz ze wzrostem przepływu powietrza. Dlatego przy najszybszych nastawach prędkości obrotowej wentylatorów, przy największej wydajności, uzyskamy najmniejszą sprawność. Renomowani producenci rekuperatorów podają charakterystyki sprawności rekuperatora, które obrazują jak sprawność zmienia się w zależności od przepływu i wilgotności.

Charakterystyka sprawności rekuperatora

Poziom hałasu

Hałas w układzie wentylacji mechaniczne pochodzi od rekuperatora oraz z kanałów wentylacyjnych. Inny poziom hałasu będzie na obudowie urządzenia, a inny w kanałach dolotowych i wywiewnych z centrali. Konstrukcja rekuperatora, zastosowane wentylatory, posiada zdecydowany wpływ na ogólną głośność urządzenia i układu. Dlatego wybieramy urządzenia z najniższym poziomem dźwięku. Dane o poziomie hałasu powinny być podane dla różnej prędkości wentylatorów.

Dane głosności rekuperatora

Zapotrzebowanie na energię

Rekuperator do funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej. W zależności od prędkości obrotowej wentylatorów, zastosowanych nagrzewnic wstępnych powietrza, zmienia się zużycie prądu. Najnowocześniejsze energooszczędne rekuperatory wyposażone w wentylatory z silnikami słaboprądowymi (EC) zużywają nawet 70% energii mniej niż urządzenia starszej konstrukcji. Średniej wielkości rekuperator potrzebuje w trakcie normalnej pracy ok. 40 W energii na godzinę. Daje to zużycie energii 350 kWh rocznie, co przy cenie kilowatogodziny na poziomie 0,36 zł/kWh daje nam koszt 126 zł rocznie.

Koszty eksploatacyjne

Urządzenia są konstruowane z myślą o wieloletniej bezawaryjnej pracy. Czynności obsługowe rekuperatora ograniczają się do wymiany filtrów. Zaleca się ich wymianę co pół roku. Koszt jednego kompletu filtrów wynosi około 25 zł. Podczas wymiany filtrów można umyć wymiennik wodą z detergentem. Wentylacja mechaniczna nie wymaga czyszczenia kanałów wentylacyjnych. O ile nie wystąpią problemy z urządzeniem, i nie będzie potrzebna wizyta serwisanta, to żadnych dodatkowych kosztów nie będzie.

Dodaj komentarz

*

Informacje z branży

Nowości i bieżące informacje z branży wentylacyjnej!
Bądź na bieżąco - newsy, aktualności, informacje o nowych usługach i produktach.
Zostań użytkownikiem serwisu www.Infowentylacja.pl, załóż konto, zaloguj się, używaj kanały rss, zamów newletter. Dzięki nim będziesz otrzymywać rzetelną porcję informacji z branży wentylacyjnej.

NEWSLETTER